Specialistų patarimai

mediniai-langai-orientavimasKokybiški mediniai langai ir durys aprūpina namus natūralia saulės šviesa, puikiai izoliuoja šilumą, kuria sveiką mikroklimatą. Tačiau kad jie taupytų energiją ir sumažintų šildymo išlaidas, turi būti ne tik profesionaliai pagaminti, kokybiškai sumontuoti, bet ir deramai išdėstyti pastate.

Atsižvelkite į aplinką

Svarstant, kaip išdėstyti medinius langus ir duris, būtina įvertinti ne tik statinio padėtį pasaulio krypčių atžvilgiu, bet ir jo aplinką. Atkreipkite dėmesį, ar per medinius langus ir duris pateksiančios į būstą saulės neužstos aplinkiniai pastatai, medžiai, tvoros ir kiti objektai.

Rinkitės pietinę pusę

Paprastai Lietuvoje medinius patalpų, kuriose praleidžiame daugiausia laiko, langus rekomenduojama nukreipti į pietryčius ir pietvakarius. Gyvenamosiose patalpose didžiąją dalį medinių langų patariama montuoti pietinėje namo pusėje, nes jai tenka daugiausia saulės. Techninėse patalpose langų vieta dažniausiai nėra tokia svarbi, tad jie gali būti orientuoti ir į šiaurę. Specifiniai reikalavimai apšvietimui keliami dirbtuvėse ir virtuvėje, kur reikia daug išsklaidytos nekaitrios šviesos. Tokią šviesą garantuoja tinkamo dydžio į šiaurę, šiaurės rytus, šiaurės vakarus orientuoti mediniai langai.

Išvenkite perkaitimo

Mūsų klimato zonoje didžiąją dalį medinių langų išdėsčius pietinėje pusėje, nevertėtų baimintis, kad vasarą perkais patalpos. Šią problemą nesudėtinga išspręsti dangstant langus užuolaidomis, vidinėmis ar išorinėmis žaliuzėmis, markizėmis ar langinėmis. Be to, medinių langų ir durų gamintojai gali pasiūlyti tokius techninius sprendimus kaip langų stiklinimas tamsintu ar selektyviuoju stiklu, kurie riboja šviesos srautą, šilumos atidavimą, saugo nuo žalingo UV spindulių poveikio. Pavyzdžiui, vieni populiariausių UAB „Langų gama“ naudojamų stiklo paketų yra dengti selektyviąja danga. Ši vidinėje stiklo pusėje esanti metalo dulkių danga atspindi per stiklo paketą einančią šilumą panašiai kaip veidrodis šviesą. Žiemą tokia danga padeda taupyti šilumą, o vasarą neleidžia saulei prikaitinti patalpų, todėl jose būna maloniai vėsu.

Individualus sprendimas

Derėtų nepamiršti, kad medinių langų ir durų orientavimas yra labai individualus dalykas ir priklauso nuo konkretaus pastato. Todėl prieš priimdami sprendimą dėl medinių langų ir durų išdėstymo pasikonsultuokite su architektais ir profesionaliais langų gamintojais.