Specialistų patarimai

medinės durys mediniai langai rasojimas

Ką daryti, kad mediniai langai ir durys nerasotų?

Jeigu mediniai langai ar durys nuolat rasoja, tai dar nereiškia, kad gaminiai yra nekokybiški. Galbūt nepakankamai juos prižiūrite arba jūsų patalpose yra per drėgna. Patariame, kaip išvengti šio nemalonaus reiškinio, kuris ilgainiui gali deformuoti varstomąją dalį, sumažinti langų ir durų sandarumą, iškraipyti stiklajuostes, sugadinti laką, dažus, tapti puikia terpe pelėsiui veistis.

Užtikrinkite tinkamą patalpų drėgmę

Patalpas šildykite saikingai, palaikykite ne aukštesnę kaip 25 °C temperatūrą. Kambarius, kuriuose gyvenate, miegate, prausiatės, gaminate, valgote, skalbiate ir džiovinate skalbinius, vėdinkite 3–4 kartus per dieną. Nieko nedžiaukite ant esančių šalia langų šildymo prietaisų, gaminkite įjungę gartraukį, prausdamiesi įjunkite ventiliatorių. Apribokite kambarinių augalų ir nelaikykite patalpose malkų – jos džiūdamos garina vandenį. Langų rasojimą gali suintensyvinti ir juos dengiančios užuolaidos bei vidinės žaliuzės, nes dėl jų sunkiau cirkuliuoja šiltas oras nuo šildymo prietaisų prie langų.

Valykite kondensato nubėgimo ertmes

Rėmų ir varčių vidinėje pusėje dėl temperatūrų skirtumų natūraliai susidaro kondensatas. Jis nėra kenksmingas, jeigu pasišalina laiku – tam būtina reguliariai valyti kondensato nubėgimo ertmes. Šioms užsikimšus purvu ar šiukšlėmis, užsistovėjęs vanduo gali prasiskverbti į lango vidų (tarp stiklo ir rėmo) ir sugadinti lango hermetiką. Tuomet kondensatas pradeda kauptis tarp stiklų stiklo pakete.

Vietoj aliumininių rėmelių rinkitės plastikinius

Jei jūsų languose įmontuoti aliumininiai stiklo paketo rėmeliai, ties rėmo ir stiklo kraštu gali susidaryti 3 cm pločio kondensato juosta. Ji atsiranda aliuminiui šaldant stiklą ir nereiškia, kad gaminys yra nekokybiškas. Norint to išvengti, rekomenduojama rinktis plastikinius rėmelius (Swisspacer™ arba Thermix™), kurie stiklo paviršių prie rėmelių išlaiko šiltesnį, taip mažindami rasojimo tikimybę.

Kartais rasojimas yra laikinas

Langai kelias savaites gali intensyviau rasoti prasidėjus šildymo sezonui – taip iš patalpų pasišalina drėgnomis vasaros dienomis į namo konstrukcijas įsigėrusi drėgmė. Kartais laikinas kondensatas susidaro ir šildymo sezonu smarkiai svyruojant temperatūrai. Taip pat normalu, kad langai pirmą šildymo sezoną intensyviau rasoja naujos statybos namuose ar atlikus remontą. Taip į aplinką išgaruoja naudotų medžiagų drėgmė.